Ekonomi

Atıl arazilere tarımsal üretim destekleri açıklandı

Tarım arazilerinin kullanımının değerlendirilmesi ve atıl alanların üretime kazandırılması amacıyla sağlanacak hibe ödemelerini içeren destekler belirlendi.

Resmi Gazete’de yayımlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır. “Tarım Arazilerinin Etkin Kullanımını Desteklemek”Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bitkisel üretimin artırılması hedefleniyor

Kararla, bitkisel üretimin uygun tarımsal üretim teknikleri kullanılarak artırılması ve hasat sonrası işlemeye yönelik yatırım projelerinin desteklenmesine ilişkin ilke ve esaslar belirlendi. tarım arazilerinin kullanımı.

2023 destekler

Buna göre hibe matrahları 1 Ocak – 31 Aralık 2023 tarihleri ​​arasındaki devir için sağlanacaktır.

İklim değişikliği dikkate alınarak uygun çeşitlerle hububat, baklagiller ve yağlı tohumlu bitkiler üretiminin iyileştirilmesi, işlenmiş tarıma uygun olmayan yerlerde ise katma değeri yüksek bitki türlerinin üretiminin artırılması amaçlanmaktadır.

75 tanesi hibe

Yatırım konularına göre Bakanlığın hibe oranları, belirtilen destek konuları için toplam proje bedelinin en fazla yüzde 75’i oranında uygulanacaktır.

Desteklenecek istisnalar

Kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri desteklerden yararlanamayacaktır.

İdari hatalar sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç olmak üzere, kararla belirlenen destekleme ödemelerinden haksız olarak yararlandığı tespit edilen üreticiler 5 yıl süreyle herhangi bir tarımsal destekleme programına alınmayacaktır.

dicleajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu